Vizita e Ministres Gervalla ne Athine qe po trazon ujerat ne rajon – Ja cfare thote ajo per greket

Vizita e Ministres Gervalla ne Athine qe po trazon ujerat ne rajon – Ja cfare thote ajo per greket

Vizita e Ministres Gervalla ne Athine qe po trazon ujerat ne rajon – Ja cfare thote ajo per greket

Vizita e Ministres Gervalla ne Athine qe po trazon ujerat ne rajon – Ja cfare thote ajo per greket.Grekēt janē duke e shqyrtuar njohjen – Ministrja Gērvalla shkon pēr vizitē nē Athinē.Athina zyrtare ka kohē qē ēshtē duke shqyrtuar ndē,rrimin e pozicionit karshi pavarēsisē sē Republikēs sē Kosovēs. Vizitat e Dendias nē Kosovē kanē qenē njē para,lajmērim se Greqia po e shqyrton njohje e pavarē,sisē. Pas gjithē kētyre zhvillimeve, sot nē Athinē po qēndron krye,diplomatja kosovare, Donika Gērvalla, e cila do tē takohet me krye,diplomatin grek, Nikos Dendias.Ministrja e Punēve tē Jashtme dhe Diasporēs e Republikēs sē Kosovēs, Donika Gērvalla po qēndron nē Athinē pēr vizitē zyrtare. Nē Greqi, kryediplomatja e Kosovēs do tē takohet me homologun e saj Nikos Dendias.Lajmin e ka bērē tē ditur zyra pēr media e MPJ-sē, ku thuhet se “fokus i kēsaj vizite ēshtē thellimi i marrē,dhēnieve bilaterale mes tē dy shteteve”.“Ministrja Gērvalla gjatē qēndrimit nē Greqi do tē zhvillojē takime edhe me dip,lomatē dhe me komunitetin e biznesit pēr tē inkurajuar avancimin e marrē,dhēnieve ekonomike dhe pēr tē pro,movuar ofertēn kosovare pēr investi,torēt e huaj”, thekson njoftimi.“Ministrja Gērvalla gjithashtu do tē ketē nē fokus gjatē takimeve tē saja forcimin e bashkē,punimit ndērinstitucional nē fushēn e arsimit, kulturēs, por edhe nē fusha tē tjera qē janē tē rēndē,sishme pēr tē dyja vendet”, pēr,fundon komunikata.

Leave a comment

Your email address will not be published.