Bekim Jashari tregon per here te pare per oferten qe LDK i beri Hamëz dhe Adem Jasharit

Bekim Jashari tregon per here te pare per oferten qe LDK i beri Hamëz dhe Adem Jasharit

Bekim Jashari tregon per here te pare per oferten qe LDK i beri Hamëz dhe Adem Jasharit

Bekim Jashari: Hamēz dhe Adem Jashari patēn oferta prej LDK’sē qē ta lēshojnē vendin.Bekim Jashari ka treguar se si Lidhja Demokratike e Kosovēs i kishte bērē ofertē Hamēz dhe Adem Jasharit qē ta lēshonin Kosovēn.Sipas tij, ofertē tē tillē Jasharēt kishin marrē edhe nga serbēt e shqiptarēt.‘’Kanē pasur shumē oferta. Pre,sion ka pasur mixha nē Gjermani. Kanē premtuar qē nuk do t’i ngucē kurrkush, as njē ferrē nē kēmbē, veç le ta lēshojnē Kosovēn”, ēshtē shprehur ai.“Oferta nga serbēt, shqip,tarēt, nga LDK. Vetēm le tē lēshojnē Kosovēn, çka tē duan e ku tē duan. Por s’kanē dashur”, ka deklaruar Bekim Jashari.Bekimi, pēr herē tē parē ēshtē paraqitur nē njē debat televiziv duke folur edhe pēr çēshtje historike.Jashari thotē se nē vitin 1991 Adem Jashari me njē grup tjetēr shqiptarēsh dērgohen pēr stērvitje nē Shqipēri nga Lidhja Demokratike e Kosovēs (LDK) e udhē,hequr nga Ibrahim Rugova.

“LDK-ja e asaj kohe kishte marrē,veshje me njē grup aktivistēsh tē çēshtjes kombētare qē kanē jetuar nē Zvicēr pēr t’u stērvitur nē Shqipēri. Shqipēria nē atē kohē drejtohej nga Ramiz Alia”, tha ai nē DebatPlus.Djali i Hamēz Jasharit thotē se tē gjithē ata qē shkonin nē kēto stērvitje kishin marrē njē premtim se nēse kthehen nē Kosovē dhe dekon,spirohen, strukturat shqiptare politike [LDK] tē kohēs do tē kujdeseshin pēr familjarēt e tyre me avokatē apo edhe pērkujdesje tjetēr derisa “tē bēhen tē zotēt e vetēs”.“Fatkeqēsisht asnjē nga kēto premtime nuk u realizuan”.Bekimi tregon se grupet u dekonspiruan dhe shumē nga tē stērviturit u a rres,tu an ndērsa forcat serbe kryejnē mbi familjen Jashari sulmin e parē masiv nē pērpjekje pēr tē arrestuar Adem Jasharin.“SuImi ishte pa paralajmērim dhe u bē nē ora 5 tē mēngjesit…Kishte Iuf,tim rreth gjysmē ore. Por ne djemtē e ri ishim nē odē dhe asgjē nuk kishim dēgjuar pēr shkak se ishte shumē e izoluar”.Adem Jashari ishte kthyer pas disa kohēsh nē Shqipēri, por sipas Bekimit ai asnjēherē nuk ishte arrestuar nē Shqipēri por vetēm ishte ndaluar pēr shkak tē pamjes sē tij jo tē zakonshme.Kēta emra tē dytē kishin Adem dhe Hamēz Jashari-Bekim Jashari, djali i Hamēz Jasharit, ka zbuluar se si nē kohē Iuf,te, familja Jashari kanē pērdorur pseudonime pēr Adem dhe Hamēz Jasharin.

“Jemi munduar gjithmonē tē pērdorim pseudonime, kur ka qenē nē pyetje si pēr ar ma,tim, si pēr njerēz. Ne kemi pasur pseudonim edhe pēr Hamēzēn, edhe pēr Ademin”, ka treguar Bekim Jashari.“Babushin e kemi quajtur ‘Dyl Mehmeti’, sepse e ka luajtuar rolin e dramēs. Ēshtē marrē edhe me aktrim, edhe me kēndim”, ka thēnē ai.“Kurse axhēn Adem e kemi quajtur ‘Syla’. Pēr shkak tē fizionomisē dhe mustaqeve tē mēdhaja, do tē thotē tē Sylejman Vokshit’’, ka bērē tē ditur Jashari.Bekim Jashari tregon bisedēn e fundit me babain Hamzēn-Bekim Jashari, djali i Hamēz Jasharit ka treguar pēr bisedēn e fundit me babain e tij para se ky i fundit tē binte dēsh,mor.Jashari ka deklaruar se babai i kishte thēnē se kur tē Iuf,tojnē Jasharēt do ta marrē vesh mbarē bota.“Biseda e fundit me familjen ka qenē tri ditē para suIm,it, me babain Hamzēn. Ai mē ka thēnē kēshtu: Kam pa e kam dēgju shumē ngjarje pēr shumē Iuf,ta e shumē krime, si kjo nuk kam pa, kemi tē bējmē me njē ar,mik tē fēlliqur. Nē fund mē tha, a e mban mend kur ka Iuf,tu Tahir Meha, thash po, ai ka thēnē kur tē Iuf,tojē une kanē me shkru 7 gazeta, edhe te ne, jo 7 gazeta, por ka me marrē vesh e gjithē bota”, ka thēnē Jashari.Sot bēhen 22 vjet tē rēnies sē komandantit legjendar, Adem Jasharit, familjes sē tij dhe Jasharēve tē tjerē.Qē nga viti 1991 deri mē 1998, Prekazi dhe Drenica ishin tē rrethuar nga forcat parami,litare serbe. Synimi ishte v ra,sja e komandantit tē Ush tri,sē Çlirimtare tē Kosovēs, Adem Jashari dhe familjes sē tij, pēr tē shuar dhe shtypur rezistencēn qē familja Jashari me nē krye Ademin e Hamzēn po ia bēnin regjimit tē Sllobodan Millosheviqit.

Leave a comment

Your email address will not be published.