Lajçak tregon se per çka u dakorduan me Albin Kurtin e Vjosa Osmanin – I gjithe vendi po habitet nga marreveshjet e reja

Lajçak tregon se per çka u dakorduan me Albin Kurtin e Vjosa Osmanin – I gjithe vendi po habitet nga marreveshjet e reja

Lajçak tregon se per çka u dakorduan me Albin Kurtin e Vjosa Osmanin – I gjithe vendi po habitet nga marreveshjet e reja

Lajçak tregon se per çka u dakorduan me Albin Kurtin e Vjosa Osmanin – I gjithe vendi po habitet nga marreveshjet e reja.Lajçak tregon pēr çka u dakorduan me Kurtin e Osmanin;Emisari special i BE-sē, Miroslav Lajçak ka dhēnē detaje nga takimi i tij me pre,sidenten Vjosa Osmani dhe krye,ministrin Albin Kurti.Pērmes njē postimi nē Twitter, ai ka thēnē se me Kurtin biseduan pēr dialogun Kosovē-Serbi.“Nē takimin tonē tē pēr,bashkēt BE-SHBA me Krye,ministrin e Kosovēs Albin Kurti, diskutuam mēnyrat mē tē mira se si tē çojmē pēr,para Dialogun pēr normalizimin e marrē,dhēnieve nē vitin 2022”, ka shkruar Lajçak, pērcjell Demokracia.com.Po ashtu ai ka njoftuar edhe pēr takimin me Osmanin, duke thēnē se janē dakorduar tē pēr,shpejtohet puna pēr zbardhjen e fatit tē tē pagje,turve.“Ndēr tē tjera, ramē dakord pēr nevojēn e pērshpejtimit tē punēs pēr zbardhjen e fatit tē personave tē zh du,kur”, ka shkruar diplomati sllovak.Çēshtja e ta pagje,turve ka qenē pjesē e dialogut ndērmjet Kosovēs dhe Serbisē nē Bruksel. Nē shtator tē vitit 2020, zyrtarēt e delegacionit tē Kosovēs kishin deklaruar se ēshtē arritur me Serbinē njē marrē,veshje pēr tē pagjeturit. Por, ata nuk patēn sqaruar detajet e marrē,veshjes. /Demokracia.com/

Leave a comment

Your email address will not be published.