Zyrtari i UDB-së serbe: Ja si e falsifikova rastin “Ali Ahmeti spiun i UDB” – Ma kerkuan nje grup i shqiptarëve

Zyrtari i UDB-së serbe: Ja si e falsifikova rastin “Ali Ahmeti spiun i UDB” – Ma kerkuan nje grup i shqiptarëve

Zyrtari i UDB-së serbe: Ja si e falsifikova rastin “Ali Ahmeti spiun i UDB” – Ma kerkuan nje grup i shqiptarëve

Zyrtari i UDB-sē serbe: Ja si e falsifikova rastin “Ali Ahmeti spiun i UDB” – Ma kerkuan nje grup i shqiptarēve.Pērpara 11 vjetēsh, nē mediat shqiptare shpērtheu e ashtu,quajtura “Dosja e UDB-sē me emrin Ibar”.Ish inspektori i lartē i UDB-sē, Bozhidar Spasiq, pohonte se Ali Ahmeti kishte qenē spiun i Shērbimit Sekret Jugosllav.Tani, pas mē shumē se njē dekade, vet Bozhidar Spasiqi nxori nē shesh arsyet e njē sajese tē tillē.Mē 2 qershor 2021, nē intervistēn e dhēnē nē Emisionin e mēngjesit tē TV HAPPY, Spasiqi tregon se kush i kērkoi tē sajonte dosjen kundēr Ali Ahmetit.Pēr kētē rast ka shkruar mē gjerē,sisht politologu Bardhyl Mahmuti nē llogarinē e vet nē “Facebook”.Ai ka shkēputur disa citate tē kēsaj interviste.Mē 2 qershor 2021, nē intervistēn e dhēnē nē Emisionin e mēngjesit tē TV HAPPY, ndēr tē tjera, Bozhidar Spasiq deklaron: Njē numēr liderēsh politikē shqiptarē kanē dēshirē tē madhe tē takohen me mua. Para 4-5 vjetēsh ka ardhur njē grup shqip,tarēsh nga njēra prej ish republikave ku ka shqiptarē dhe jemi takuar nē Sheshin e Republikēs (nē Beograd- sqarimi im) dhe mē kanē lutur nēse mundem t’u ndihmoj qē njē shqip,tar tē hiqet nga pushteti dhe nē vend tē tij tē vijnē njē tjetēr”.

(Gazetari ndērhyn dhe mendon se bēhet fjala pēr dikē nga Prishtina).“Jo nē Prishtinē, por nē Shkup. Bēhet fjalē pēr krye,tarin e BDI-sē. Quhet Ali Ahmeti. Njē keqbē,rēs, tē cilin nuk e kemi li,kui duar, sepse ka qenē i parēndēsishēm edhe pse mē vonē ka qenē nē UÇK. (Pērdor shprehje nēnçmuese “pekmez”). Ai, Ali Ahmeti, ka krijuar njē parti politike (BDI-nē), me seli nē Tetovē. Dhe nē Tetovē, si qendēr e shqip,tarēve nē Maqedoni, ka edhe katēr parti tē tjera politike. Kēto katēr parti politike vijnē dhe mē thonē: Bozho, a mundesh ta largosh kētē njeri. Jo ta v ra,sim, por ta…” (ndērhyjnē gazetarēt: Ta komprometoni).“Bozhidar Spasiçi vazhdon: E kam informuar krye,tarin e shtetit se do ta kryej kētē operacion dhe kam bērē njē shēnim pēr kētē punē dhe e kam lutur qē tē ketē para,sysh kētē gjē dhe nēse diçka e pyet krye,tari i qeverisē maqedonase (emri i tē cilit nuk i kujtohet por e sqaron gazetari) mund tē thoni se nuk jeni aspak nē dijeni pēr kētē gjē. Dhe pikērisht ai (Gruevski) kishte ar,dhur pēr kētē punē qē tē vērtetonte nēse ishin tē vērteta ato qē thuheshin nē Maqedoni pēr kētē aferē qē ka zgjatur me muaj tē tērē. Ai mbeti nē pushtet. Nuk e hoqēm, por ai kurrē nuk mbeti ai qē ishte, sepse edhe sot e kēsaj dite respektohet puna qē kam bērē”.

Leave a comment

Your email address will not be published.