Ja momenti kur Ibrahim Rugova ia tregon vendin Hashim Thaçit – “Rrini rahat ju te rinjte sepse…”

Ja momenti kur Ibrahim Rugova ia tregon vendin Hashim Thaçit – “Rrini rahat ju te rinjte sepse…”

Ja momenti kur Ibrahim Rugova ia tregon vendin Hashim Thaçit – “Rrini rahat ju te rinjte sepse…”

Ja momenti kur Ibrahim Rugova ia tregon vendin Hashim Thaçit – “Rrini rahat ju te rinjte sepse…”-Takimi nē 1992 Rugova – Thaçi: Rrini rahat, ju nuk e dini çka ēshtē dērrzhava.Nē vitin 1992 ishte mbajtur njē takim ndēr,mjet kreut tē LDK-sē z. Ibrahim Rugova dhe Pro,rektori student z. Hashim Thaçi. Ky i fundit kishte treguar detaje sa i pērket takimit.Nē qershor tē vitit 1992, me titullin e Prorektorit tē Universitetit dhe i shoqēruar nga Fisnik Cukaj dhe disa drejtues tē tjerē tē Lēvizjes Studentore, Hashim Thaçi shkoi pēr t’u takuar me liderin e LDK-sē z. Ibrahim Rugova.Takimi ishte caktuar nē orēn 13:00, por Ibrahim Rugova iu kērkoi studentēve tē prisnin pak sepse po dēgjonte edicionin e lajmeve “Dojçe Vele”.Thaçi kishte treguar se çfarē u kishte thēnē Presidenti Rugova gjatē takimit:Nē takimet qē kishim me de,legacionin e studentēve, ai vazhdimisht iniciativave tona pēr tē lēvizur prej gjendjes sē rēndē qē e kishin futur Kosovēn, u pērgjigjej “Ju tē rinjtē rrini rahat, nuk e dini se çka ēshtē dērrzhava”. Sipas Thaçit takimi ishte i mirē, intere,sant, por jo i dobishēm.Kētē takim Ibrahim Rugova ia kishte pēr,mendur Hashim Thaçit me 7 shkurt 1999, nē oborrin e Kēshtjellēs sē Rambujesē.

Leave a comment

Your email address will not be published.