Po Filloi Lufta Rusi-Ukrahine, Do Behet Kasaphane Mbare Europa. Mesa Duket Brenda 2 Viteve Ne Vazhdim Do Kete Nje “Korrje” Te Fuqishme Ne Popullsine E Europes Dhe Botes.

Po Filloi Lufta Rusi-Ukrahine, Do Behet Kasaphane Mbare Europa. Mesa Duket Brenda 2 Viteve Ne Vazhdim Do Kete Nje “Korrje” Te Fuqishme Ne Popullsine E Europes Dhe Botes.

Po Filloi Lufta Rusi-Ukrahine, Do Behet Kasaphane Mbare Europa. Mesa Duket Brenda 2 Viteve Ne Vazhdim Do Kete Nje “Korrje” Te Fuqishme Ne Popullsine E Europes Dhe Botes.

Frika e shtyar e një lufte të mundshme mes Rusisë dhe Ukrainës dhe tensionet në rritje mes tyre po reflektohen edhe në aspektin diplomatik.

SHBA dhe e gjithë bota anglosaksone ka kërcënuar me sanksione ndaj Rusisë në rast se sulmon Ukrainën. Ndërkohë ambasadori rus në Suedi, Viktor Tatarintsev, ka deklaruar se Rusia nuk shqetësohet fare për sanksionet e perëndimit.

Më falni për gjuhën që po përdor, por sanksionet e tyre nuk na interesojnë. Jemi përballur me kaq shumë sanksione deri tani, e ato, në një farë kuptimi, kanë pasur një efekt pozitiv në ekonominë dhe bujqësinë tonë. Po ecim mirë vetë, kemi mundur t`i rrisim ndjeshëm eksportet tona. Ne nuk kemi djathë italian apo zviceran, e çfarë pastaj? Jemi mësuar të bëjmë djathëra rusë po aq të mirë duke përdorur receta italiane dhe zvicerane“ – tha diplomati i lartë rus.

Leave a comment

Your email address will not be published.