Presidenti Ukrainas Thirrje Politikanëve: Deputetë Dhe Oligarkë! Mos Ikni, Por Kthehuni Te Populli Juaj Nga Keni Marrë Votat Dhe Pasuritë

Presidenti Ukrainas Thirrje Politikanëve: Deputetë Dhe Oligarkë! Mos Ikni, Por Kthehuni Te Populli Juaj Nga Keni Marrë Votat Dhe Pasuritë

Presidenti Ukrainas Thirrje Politikanëve: Deputetë Dhe Oligarkë! Mos Ikni, Por Kthehuni Te Populli Juaj Nga Keni Marrë Votat Dhe Pasuritë

Presidenti Volodymyr Zelenskiy u bëri thirrje të hënën zyrtarëve shtetërorë, politikanëve dhe liderëve të biznesit që janë larguar së fundi nga vendi të kthehen në Ukrainë brenda 24 orëve për të treguar unitet me kombin mes frikës së një pushtimi të afërt rus.

“Është detyra juaj e drejtpërdrejtë në një situatë të tillë të jeni me ne, me popullin ukrainas. Unë sugjeroj që të ktheheni në atdheun tuaj brenda 24 orëve dhe të qëndroni krah për krah me ushtrinë ukrainase, diplomacinë tonë dhe popullin tonë” thuhet në një fjalim të Presidentit Zelensky të regjistruar në video.

Mediat ukrainase raportuan se disa ligjvënës dhe biznesmenë të shquar ishin larguar nga vendi fundjavën e kaluar pasi Shtetet e Bashkuara, Britania dhe vendet e tjera perëndimore këshilluan qytetarët e tyre të largoheshin urgjentisht nga Ukraina.

Leave a comment

Your email address will not be published.