E FUNDIT/ Shpallesi i pavaresise Hashim Thaçi merr nje goditje nga Vjosa Osmani e Albin Kurti qe nuk e priste askush

E FUNDIT/ Shpallesi i pavaresise Hashim Thaçi merr nje goditje nga Vjosa Osmani e Albin Kurti qe nuk e priste askush

E FUNDIT/ Shpallesi i pavaresise Hashim Thaçi merr nje goditje nga Vjosa Osmani e Albin Kurti qe nuk e priste askush

E FUNDIT/ Shpallesi i pavaresise Hashim Thaçi merr nje goditje nga Vjosa Osmani e Albin Kurti qe nuk e priste askush.Kurti e Osmani i fshijnē shpallēsit e pavarēsisē Thaçin e Sejdiun, kētē tē fundit e injorojnē gjatē fjalimeve nē shesh.Albin Kurti e Vjosa Osmani nē fjalimet e tyre nē Kuvend nē 14 vjetorin e pavarē,sisē, as sa pēr kujtesē historike, nuk kanē pērmendur dy figurat Fatmir Sejdiun dhe Hashim Thaçin, qē ishin nē krye tē institucioneve tē Kosovēs, kur u shpallē pavarēsia nē vitin 2008. Kur kanē dalur pēr tē mbajtur fjalime nē ceremoninē nē shesh, ku kanē para,kaluar ush ta,rēt e FSK’sē dhe pjesētarēt e FSK’sē, ata i kanē pēr,shēndetur tē gjithē, por kanē injoruar ish -Presidentin Sejdiu i cili ka qenē nē mesin e mysafirēve.Albin Kurti e Vjosa Osmani kanē mbajtur nga dy fjalime sot nē pērvjetorin e 14’tē tē pavarēsisē sē Kosovēs.Osmani ka pērmendur momentin e aktit tē shpalljes por nuk e ka thēnē asnjē fjalē pēr pro,tagonistēt e ngjarjes Fatmir Sejdiu dhe Hashim Thacin qē ishin nē krye tē institucioneve atē kohē. Pikērisht, periudhēn e shpalljes sē pavarē,sisē sē Kosovēs, Vjosa Osmani ka qenē kēshilltare e Presidentit Sejdiu.

“Nē kētē sallē, 14 vjet mē parē, Kosova u shpallē shtet, duke jetēsuar kēshtu vullnetin e qytetarēve tanē pēr tē jetuar nē njē vend sovran e tē pavarur. Aspirata shekullore e popullit tē Kosovēs u materializua me pavarē,sinē e Kosovēs, e cila hapi njē kapitull tē ri jo vetēm pēr ne, por edhe pēr globin, duke regjistruar nē historinē njerēzore tē asaj kohe shtetin mē tē ri nē botē” ka thēnē ajo.Tē njējtēn e ka bērē edhe Krye,ministri Kurti i cili nē fillim u duk se po e nisē njē fjalim unifikues duke thēnē se “sot ēshtē ditē feste pēr tē gjithē neve. Ēshtē ditē ku pēr disa çaste lēmē mēnjanē dallimet tona tē pēr,ditshme pēr ta shēnuar kētē moment arritje qē nē shumē aspekte pēr,bēnē arritjen e gjeneratave tē shqiptarēve ndēr shekuj”. Duke mos gjetur vend nē fjalimin e tij pēr Thaçin dhe Sejdiu, Kurti i acaroi partitē opozitare tē cilat e lēshuan sallēn e Kuvendit, duke e akuzuar se Krye,ministri e prishi festēn duke e mbajtur njē fjalim pērçarēs dhe ofendues.Pas fjalimeve tē Kurtit dhe Osmanit, ka reaguar shefi i grupit parlamentar tē PDK’sē Abelard Tahiri“Ēshtē e papranueshme tē mos pēr,menden akterēt kryesorē, nuk mund tē zhbēhet ajo qē ish-kryeministri Hashim Thaçi ka thirrē seancēn e jashtē,zakonshme pēr shpalljen e pavarēsisē nuk mund tē zhbēhet roli i ish-kryetarit tē Kuvendit Jakup Krasniqi e as e ish-presidentit Fatmir Sejdiu. Dua tē shpreh keq,ardhje pēr sjelljen e kryeministrit Kurti nē seancēn solemne, Albin Kurti do tē duhej tē kishte rol unifikues presidentja e vendit poashtu”, ka thēnē Tahiri nē konferencēn e thirrur pēr media pas opozita lēshoi seancēn.

Leave a comment

Your email address will not be published.