Qytetaret bejne homazhe tek Kompleksi Adem Jashari – A eshte Prekazi vend i shenjte per shqiptaret?

Qytetaret bejne homazhe tek Kompleksi Adem Jashari – A eshte Prekazi vend i shenjte per shqiptaret?

Qytetaret bejne homazhe tek Kompleksi Adem Jashari – A eshte Prekazi vend i shenjte per shqiptaret?

Qytetaret bejne homazhe tek Kompleksi Adem Jashari – A eshte Prekazi vend i shenjte per shqiptaret?Qytetarēt bējnē homazhe tek Kompleksi Memorial “Adem Jashari”: Prekazi vend i shenjtē.Qytetarē tē shumtē me rastin e 14-vjetorit tē pavarēsisē sē Kosovēs, kanē bērē homazhe nē Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. Pēr ta, Prekazi ēshtē i shenjtē.Nē shenjē res,pekti dhe nderimi pēr jetēn dhe veprēn e komandan,tit legjendar Adem Jashari dhe familjes sē tij, qytetarē tē komunave tē ndryshme kishin ardhur nē Prekaz.Salih Nuredini nga Shtimja, thotē se Kosova nuk do tē ishte e lirē sot sikur mos tē ishte familja Jashari.“Prekazi pēr ne simbolizon çfarē tē duash, mē mirē ku don ta çosh, kēta kanē dhēnē jetēn pēr ne qē populli tē jetē i lumtur dhe i lirē. Nēse nuk do tē ishte famil,ja e Jasharēve ne nuk do ishim askund”, tha ai.Pēr Osman Rizēn, nga Drenasi, Prekazi ēshtē njē vend tē shenjtē.

“Prekazi ēshtē njē vend i shenjtē nē tē cilin kanē dhēnē jetēn qē ne ta gēzojmē sot kētē, falē tyre, falē gja,kut tē tyre, dhe nuk e di a ka dikush qē i thotē vetēs shqip,tar qē nuk i simbolizon ky vend, kēto varre dhe kēta gjak”, ka thēnē Osmani.E Murat Geci kujtoi nēn,torin Skēnderbeut, tē vitit 1443, pēr tē pērfunduar me sakrificēn e familjes Jashari.“Po sigurisht kēto festa tē popullit janē festa tē shenjta, duke filluar nga k,oha e Skēnderbeut, Ismail Qemalit dhe kuptohet edhe legjendari Ademi Jashari. Ne duhet te punojmē tash, mirēpo po e shohim edhe vet se kanē sakrifikuar jetēn pēr ditēn qē e kemi sot”, tha ai.Sot shteti i Kosovēs feston ditē,lindjen e 14-tē. Po nē kētē datē, nē orēn 15:39, Kosova u shpall shtet i pa,varur, sovran dhe demokratik ku nē seancēn solemne pēr shpalljen e pavarēsisē morēn pjesē 109 deputet prej 120.Shpalljen e pavarēsisē sē Kosovēs e bēri krye,ministri i atēhershēm, Hashim Thaçi.

Leave a comment

Your email address will not be published.