E FUNDIT/ Ja cilat shtete po rreshtohen krah Putinit – Per tu habitur

E FUNDIT/ Ja cilat shtete po rreshtohen krah Putinit – Per tu habitur

E FUNDIT/ Ja cilat shtete po rreshtohen krah Putinit – Per tu habitur

E FUNDIT/ Ja cilat shtete po rreshtohen krah Putinit – Per tu habitur.Pas Sirisē, kēto janē shtetet qē po rreshtohen krah Putinit.Presidenti i Venezuelēs Nicolas Maduro ka thēnē se vendi i tij e mbēshtet pre,sidentin rus Vladimir Putin nē kri,zēn nē Ukrainē. “Venezuela ēshtē me Putinin, ajo ēshtē me Rusinē. Ajo ēshtē me gjērat e guxim,shme dhe tē drejta nē botē”, tha Maduro nē televizion gjatē njē seance tē qeverisē pasi parlamenti rus dha dritēn jeshile pēr njē operacion ush ta,rak nē Ukrainē dje, pērcjell Gazeta Express.Frika nga pēr,shkallēzimi ush ta,rak nē Ukrainē ka qenē nē kulmin e saj qē kur Putini e njohu tē hēnēn pavarē,sinē e entiteteve secesioniste tē Luhanskut dhe Donetskut nē Ukrainēn lindore. Maduro kujtoi se para,ardhēsi dhe mentori i tij Hugo Chavez e kishte mbēshtetur Rusinē kur ajo e njohu pavarēsinē e Osetisē sē Jugut nē vitin 2008 gjatē konfI,iktit me Gjeo,rgjinē.

Maduro deklaroi se Shtetet e Bashkuara dhe NA,TO synojnē “ta mbyllin Rusinē me mjete ush ta,rake”. Zēvendēskryeministri rus Yuri Borisov, i cili ishte nē Karakas tē premten, theksoi se Venezuela ēshtē “partneri strategjik i Rusisē (…) nē kētē situatē tē paqēndrueshmērisē nē rritje”.Nē kontekstin e kri,zēs nē Ukrainē, zēvendēsministri i Jashtēm rus Sergei Ryabkov nuk e pērjashtoi mundēsinē e vendosjes ush ta,rake ruse nē Venezuelē dhe Kubē. Moska ēshtē njē nga aleatēt kryesorē tē Nicolas Maduros, rizgjedh,ja e tē cilit nē 2018 nuk u njoh nga njē pjesē tē komunitetit ndērkombētar, veçanērisht SHBA-ja qē pērpiqet ta rrēzojnē atē.Presideti rus, Vladimir Putin dhe ai i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev u takuan dje nē Moskē, ku u nēn,shkrua njē deklaratē pēr bashkē,punimin aleatēsh mes dy vendeve.Edhe Siria ka thēnē tē martēn se mbēshtet vendimin e presidentit rus, Vladimir Putin pēr t’i njohur dy rajonet ukrainase, Donjeck dhe Luhansk, si tē pavarura.“Sir,ia mbēshtet vendimin e pre,sidentit Putin pēr tē njohur republikat Luhansk dhe Donjeck dhe do tē bashkē,punojē me to”, ka thēnē agjencia shtetērore e lajmeve SANA, duke cituar ministrin e Jashtēm sirian, Faisal Mikdad.

Leave a comment

Your email address will not be published.