E FUNDIT/ SHBA per Rusine – Nuk ka pare asgje akoma. Ja cfare po pergatitet

E FUNDIT/ SHBA per Rusine – Nuk ka pare asgje akoma. Ja cfare po pergatitet

E FUNDIT/ SHBA per Rusine – Nuk ka pare asgje akoma. Ja cfare po pergatitet

E FUNDIT/ SHBA per Rusine – Nuk ka pare asgje akoma. Ja cfare po pergatitet.Gjermania i dha Putinit goditjen e fortē, SHBA: Rusia nuk ka parē gjē akoma;Administrata ame,rikane ēshtē shprehur se do tē bashkē,punojē ngushtē me Gjermaninē pēr t’ia bērē tē dhimbshme Rusisē pu,shtimin e Ukrainēs.Zēdhēnēsja e Presidentit Bi den Jen Psaki ka vlerēsuar nē emēr tē SHBA-ve vendimin e Gjermanisē pēr tē pezulluar gaz,sjellēsin Nord Stream 2 duke theksuar se gjatē orēve nē vijim do tē shpallen edhe sanksionet e tjera, tashmē nga administrate Bi den.“Pre,sidenti i SHBA-ve e bēri tē qartē se do tē bashkē,punonim me Gjermaninē pēr tē bllokuar avancimin e gazsjellēsit Nord Stream2 nēse Rusia pu,shtonte Ukrainēn. Ne kemi qenē nē kontakt tē ngushtē me Gjermaninē dhe vlerēsojmē njoftimin e bērē prej tyre. Do tē jemi nē kontakt pēr tē bērē me dije masat tona gjatē orēve nē vijim”, tha ajo pērmes njē postimi nē Twitter.

Gjermania pezulloi sot gaz,sjellēsin Nord Stream2 me argumentin se furnizimi i vendit me gaz nga Rusia pēr,bēnte njē rre,zik kombētar. Kjo vlerēsohet si njē ndēr masat ekonomike mē drastike ndaj Rusisē pas i shkakton vendit kosto tē mēdha financiare.Gazeta gjermane “Spiegel” raportoi paraditen e sē martēs duke iu referuar burimeve qeveritare se Ministria e Ekonomisē ka ndaluar procesin e miratimit pēr gaz,sjellēsin e famshēm “Nord Stream2”, i cili sjell gazin nga Rusia pēr nē Europē nēpēr,mjet Gjermanisē, raporton abcnews.al.Sipas gazetēs gjermane, ministri Robert Habeck udhēzoi institucionet e varēsisē qē tē tēr,heqin certifikatēn e dhēnē fillimisht pozitive pēr miratimin e kētij gazsjellēsi. Ky ēshtē dokumenti final qē miraton futjen nē punē tē njē gazjellēsi.Certifikata, e cila u lēshua nga qeveria e mēparshme nē fund tē tetorit, ka tē bējē me sigurinē e furnizimit tē Gjermanisē me gaz natyror, e cila, sipas pikē,pamjes sē asaj kohe, nuk rre,zikohej nga vēnia nē punē e Nord Stream 2. Sipas letrēs sē Robert Habeck, me rishikimin e situatēs gjeostrategjike, situata nuk ēshtē mē e tillē dhe Rusia pērbēn rre,zik pēr Europēn dhe Gjermaninē.

Leave a comment

Your email address will not be published.