NATO-ja i vë aeroplanët Iuftarakë në gjendje gatishmërie

NATO-ja i vë aeroplanët Iuftarakë në gjendje gatishmërie

NATO-ja i vë aeroplanët Iuftarakë në gjendje gatishmërie

NATO ka urdhëruar komandantët e saj ushtarakë të intensifikojnë përgatitjet për të mbrojtur territorin aleat pasi Rusia pushtoi Ukrainën, duke vënë në gatishmëri qindra avionë Iuftarakë dhe anije dhe duke rënë dakord për të rritur numrin e trupave në krahun e saj lindor.
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se ai kishte thirrur një samit virtual urgjent të 30 vendeve të aleancës për të premten, ku do të përfshihet edhe presidenti i SHBA-së Joe Biden, dhe atyre do t’u bashkohen udhëheqësit e Suedisë, Finlandës dhe institucioneve të Bashkimit Evropian, shkruan Reuters.

NATO ka dënuar fuqishëm suImin e Rusisë mbi Ukrainën duke deklaruar se Moska do ta paguajë çmimin e lartë ekonomik e politik.Presidenti amerikan, Joe Biden, deklaroi se vetëm Rusia është përgjegjëse për vdekjen dhe shkatërrimin që do të sjellë suImi i nisur sot me urdhër të Vladimir Putinit. Bota do të kërkojë llogari nga Rusia, theksoi presidenti i SHBA-së.

Leave a comment

Your email address will not be published.