Gjermania do t’i dërgojë Ukrainës 500 raketa tokë-ajër dhe 1000 armë antitank

Gjermania do t’i dërgojë Ukrainës 500 raketa tokë-ajër dhe 1000 armë antitank

Gjermania do t’i dërgojë Ukrainës 500 raketa tokë-ajër dhe 1000 armë antitank

Gjermania do të dërgojë 1000 armë antitank dhe 500 raketa tokë-ajër “Stinger” në Ukrainë, konfirmon qeveria në Berlin.
Masa shënon një ndryshim të madh nga politika e saj e kahershme e ndalimit të eksporteve të armëve në zonat e konfliktit, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

“Në këtë situatë, është detyra jonë të mbështesim Ukrainën me të gjitha mundësitë tona në mbrojtjen e saj kundër ushtrisë pushtuese të Vladimir Putinit”, ka thënë kancelari Olof Scholz.

Leave a comment

Your email address will not be published.