Doktorët nuk ua thonë po vetëm me 10 gjethe dafine shëroheni nga të gjitha sëmundjet: Ja si t’i përdorni!

admin 0


Doktorët nuk ua thonë po vetëm me 10 gjethe dafine shëroheni nga të gjitha sëmundjet: Ja si t’i përdorni!
Gjethet e dafinës janë fantastike për shëndetin e gjithë organizmit. Ato janë përdorur që në lashtësi nga mjekësia popullore për trajtimin dhe kurimin e shumë sëmunddjevee.
Gjethet e Dafinës, të mirat për shëndetin dhe përdorimi në gatime.
Një kurë të vjetër që përdoret për shërimin e sëmunddjevee të stomakut dhe urthiit gjithashtu.
Përgatitja e Kurës me Gjethe Dafina
Për përgatitjen e kësaj kure ju duhen 10 gjethe dafine të thata të grimcuara dhe 4 lugë gjelle me lëkura portokalli të grimcuara.
Përziejini bashkë, hidhini në një tenxhere me një litër ujë dhe ziejini në 10 minuta.
Pasi t’i keni zjerë duhet ta lini enën të mbuluar për 20 minuta dhe më pas kullojeni. Ëmbëlsojeni me mjaltë dhe konsumojeni 3 herë në ditë pas vakteve të ngrënies.
Shëndeti tretës
Gjethet e dafinës kanë një ndikim të fortë në sistemin tretës duke nxitur urinimin dhe si rrjedhojë duke ulur nivelin e to ksinaave në trup.
Dafina stimulon të vjellaat në rastet se mund të jeni he lmuuar nga ushqimi. Përmbajtjet organike të gjetheve të dafinës ndihmojnë me tretjen dhe qetësojnë stomakun apo zorrët e trazuara.
Problemet me frymëmarrjen
Vaji i gjetheve të dafinës mund të përdoret për të lyer kraharorin për të kuruar disa nga problemet me frymëmarrjen. Nëse nuhasni avullin e gjetheve të ziera të dafinës do të ndiheni më mirë.
Shëndeti i zemrës
Gjethet e dafinës përmbajnë aciid kafeiik dhe rutin, dy substanca që i përmirësojnë shëndetin e zemrës
Ankkthi dhe streesi

Dafina ka një efekt lehtësues dhe qetësues.
Së bashku me trummzën, borzilokun dafina ka në përmbajtjen e saj linaalool një substtancë që ul hormoneet e sttresit në organizëm
Hormoneet e sttresit që çlirohen në një përiudhë afatgjatë janë të dëm shmme për trupin. Ndaj gjethet e dafinës të ndihmojnë të qetësoheni edhe në momentet më sttresueese
Kundër diabetit
Gjethet e dafinës kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në rregullimin e nivelit të sheqerit në gj ak. Konsumimi i rregullt i gjetheve ul gjasat e shfaqjes së episodeve diabetike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *