E FUNDIT / Vjosa Osmani E Brnabiq “ZIHEN” Flliqt, Ja Çfarë Ka Ndodhur Mes Tyre!!…

admin 0

E FUNDIT / Vjosa Osmani E Brnabiq “ZIHEN” Flliqt, Ja Çfarë Ka Ndodhur Mes Tyre!!…

Krye.ministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq tha sot pas takimit në samitin vjetor të Proc.esit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP) në Turqi, se presi.dentja e Kosovës, Vjosa Osmani u bëri thirrje vendeve pjesëmarrësve që nuk e njohin Kosovën, ta bëjnë këtë, transmeton Gazeta Express.
Para takimit, nikoqiri i takimit, presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan mirëpriti pjesëmarrësit, duke përfshirë presidentët e Malit të Zi dhe Maqedonisë Veriore, Millo Gjukanoviq e Stevo Pendarovski, kryetarin e Presidencës së BeH, Millorad Dodik, kreyministrin kroat Andrej Plenkoviq, presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani dhe të tjerët.
Bërnabiq tha pas takimit se fjalimi i Osmanit në këtë takim flet për mungesën e mirësjelljes politike të përfaqësuesve të Kosovës, raporton Tanjug.

“Pati provokime dhe unë u përgjigja shkurtimisht, sepse nga respekti për nikoqirët, nuk doja të hyja në ndonjë diskutim me të”, u tha Bërnabiq gazetarëve.Sipas saj, Osmani tregoi mungesë të mirësjelljes politike.“Unë nuk kam dashur të merrem me këtë. Me atë fjalim. Ajo foli më së miri për veten e saj dhe mirësjelljen e tyre politike, domethënë për mungesën e saj”, tha Bërnabiq.
Para takimit, nikoqiri i takimit, Preside.nti turk Rexhep Tajip Erdogan mirëpriti pjesëmarrësit, duke përfshirë Presidentët e Malit të Zi dhe Maqedonisë Veriore Milo Gjukanoviç dhe Stevo Pendarovski, Kryetarin e Pres.idencës së BiH Milorad Dodik, Kryem.inistrin Kroat Andrej Plenkovic, Presidentin e Institucioneve të Përkohshme në Prishtinë Vjosa Osmani dhe të tjerët.Kryem.inistrja serbe tha se Osmani nuk vo.toi kundër dokumenteve – Deklar.atës dhe Raportit Vjetor, si dhe Dokumentit Strategjik për Evropën Juglindore 2030. Sipas Bërnabiqit, ajo vetëm shprehu rezerva, por lejoi që dokumentet të miratohen.
“Në çdo vend ku përmendet Kosova, nuk ishte vetëm me yll, por me shënim në fu.nd të faqes”, tha Bërnabiq
Zyra e Presi.dentes, tha sot përmes një deklarate për media se në këtë samit, i cili sivjet u mbajt për herë të 25-të, presidentja Osmani të fliste lidhur me qëndrimet e Kosovës për sa i përket bashkëpunimit rajonal, adresimit të sfidave të pand.emisë, si dhe integrimit euro-atlantik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *