E trishtë/ Ndahet nga jeta gazetari i njohur shqiptar, vuante nga një sëmundje e rëndë

admin 0

Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka në plan të zbulojë një projektligj gjithëpërfshirës të imigracionit në ditën e parë të administratës së tij, duke shpresuar të sigurojë një rrugë tetë-vjeçare drejt shtetësisë për rreth 11 milionë njerëz që jetojnë në SHBA pa status ligjor, një “përmbysje masive” e politikave të ashpra të imigracionit të administratës së Donald Trump.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, legjislacioni e vë Bidenin në rrugën e duhur për të mbajtur një premtim të madh fushate për votuesit latinë dhe komunitetet e tjera të emigrantëve pas katër viteve të politikave kufizuese të presidentit Donald Trump.

Ky hap, siç vlerësohet më tej, siguron një nga rrugët më të shpejta drejt shtetësisë për ata që jetojnë pa status ligjor.

Ndryshe, si kandidat për president, Biden i quajti veprimet e Trumpit mbi imigracionin një “sulm të pandërprerë” ndaj vlerave amerikane dhe tha se ai do të “ndreqte dëmin” – ndërsa vazhdonte të mbante forcimin e kufirit.

Sipas legjislacionit, ata që jetojnë në SHBA nga 1 janari 2021, pa status ligjor, do të kishin një rrugë pesë-vjeçare drejt statusit të përkohshëm ligjor, ose një karton jeshil, nëse kalojnë “kontrollet e të kaluarës”, paguajnë taksa dhe plotësojnë kërkesat e tjera themelore.

Më pas, është një rrugë tre-vjeçare drejt natyralizimit, nëse vendosin të ndjekin shtetësinë.

Ndërkohë, për disa emigrantë, procesi do të ishte më i shpejtë, shkruajnë më tej mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Të ashtuquajturit “ëndërrimtarë”, të rinjtë që mbërritën në SHBA në mënyrë të paligjshme si fëmijë, si dhe punëtorët e bujqësisë dhe njerëzit nën statusin e përkohshëm të mbrojtjes mund të kualifikohen më shpejtë për kartonët e gjelbër nëse ata janë duke punuar, janë në shkollë ose plotësojnë kërkesa të tjera.

Veç kësaj, thuhet se Biden pritet të ndërmarrë veprime të shpejta ekzekutive për të përmbysur veprimet e tjera të imigracionit nga Trump, duke përfshirë një fund të ndalimit të ardhjeve nga disa vende kryesisht myslimane. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *