Gjukanoviç Tranon Të Gjithë, Thotë Se Vuçiq E Ka Tejkaluar Edhe Millosheviçin, Do Mi Zhduk Kosovarët…

admin 0

Gjukanoviç Tranon Të Gjithë, Thotë Se Vuçiq E Ka Tejkaluar Edhe Millosheviçin, Do Mi Zhduk Kosovarët…

Presid.enti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, në një intervistë për mediumin kroat ‘Jutarnji’ e ka gozhduar me kritika presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, politikën e të cilit e ka vlerësuar përtej atë të Kasapit të Ballkanit, Slobodan Millosheviç.
“Ai e ka tejkaluar Millosheviçin dhe është në gjendje të arrijë gjithçka që Millosheviçi nuk e bëri. Për Beogradin, Mali i Zi do të ishte kompensimi i vetëm real në pamundësi që ta marrë Kosovën”, ka thënë Gjukanoviq, shkruan Gazeta Express.
Më poshtë, i pari i Malit të Zi ka thënë se Vuçiç po e përdor për zvarritje po.litike pretekstin se ka presion që ta njohë Kosovën.
“Është një histori e ekzagjeruar. Ata dyshohet se po luftojnë për ta kthyer Kosovën. Dhe nuk do të kishte ndëshkim më të madh për Serbinë sesa ta zotëronte dikush tjetër. Ata do të donin Kosovën, por pa shqiptarë. Siç do ta donte Malin e Zi, por pa malazezë”, ka shtuar tutje shefi i shtetit malazez.
Lidhur me zhvillimet në Cetinje, Gjukanoviç tha se “linja e komandës së ofensivës në Cetinje dhe Malin e Zi, të paktën sot, ndoshta është bërë e qartë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *