KJO GJE E TMERRSHME Po Ndodh Ne Bote. Ukraina Përplasje Me Rusinë, Biden Ka Nje Mesazh Per Putinin. O Zot Cfare Po Ndodh Keshtu

admin 0


KJO GJE E TMERRSHME Po Ndodh Ne Bote. Ukraina Përplasje Me Rusinë, Biden Ka Nje Mesazh Per Putinin. O Zot Cfare Po Ndodh Keshtu

Ukraina përplasje me Rusinë/ Biden: Amerikën e keni me vete.Presidenti Joe Biden i ofRoi Ukrainës mbështetjen e palëkundur të Amerikës në këtë periudhë të shkallëzimit të tensioneve mes Ukrainës dhe Rusisë në vijën kufitare.Shefi i Shtëpisë së Bardhë shfrytëzoi telefonatën e parë me Presidentin e Ukrainës, Volodimir Zelenski për të diskutuar situatën në rajonin e Donbasit.Ukraina, vendet perëndimore dhe NATO-ja kanë shprehur shqetësim për përforcime trupash ruse të dërguara rishtazi pranë këtij rajoni në lindje të Ukranës, ku veprojnë grupe separatiste pro-ruse.

Ata e akuzojnë Kremlinin se po përpiqet tu japë zemër separatistëve që të zgjerojnë territorin e marre nën kontroll që në 2014.”Presidenti Biden riafirmojë mbështetjen e patundur të Shteteve të Bashkuara për integritetin territorial të Ukrainës përballë agresionit të vazhdueshëm rus në Donbas dhe Krime,” thuhej në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.Por të premten Kremlini u kundërpërgjigj me tone më kc ërcënuese duke thënë se Rusia mund të ndërmarrë “hapa shtesë” nëse Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja shtojnë praninë e tyre pranë kufirit rus në përgjigje të situatës në Ukrainën lindore.Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov e akuzoi Ukrainën se po kryen “provokime të përsëritura” në rajon dhe tha se situata është “vërtetë e frikshme në vijën e kontaktit”.Më herët këtë javë, Rusia tha se shkallëzimi i tensioneve në Donbass mund “të shk hatërrojë” Ukrainën dhe paralajmëroi kundër dislokimit të forcave të NATO-s.Top Channel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *