Kos, Hudhër Dhe Vaj Ulliri, Kombinimi Qe Kuron Semundjen Me Te Perhapur Tek Populli Jone..!?

admin 0

Kos, Hudhër Dhe Vaj Ulliri, Kombinimi Qe Kuron Semundjen Me Te Perhapur Tek Populli Jone..!?

Një kombinim perfekt për një darkë të lehtë, të shijshme plot vlera ushqyese e shëndetësore.
Përgatitja e kosit me hudhra dhe vaj ulliri është vërtetë e thjeshtë por shija dhe vlerat që përfiton organizmi janë të shumta.
Ju mjafton të shtypni një thelpi hudhër në një lugë vaj ulliri t’i përzjeni të gjitha bashkë e më pas t’i shtoni në një pjatë me kos. Shtojini pak kripë dhe majdanoz të grirë imët sipas dëshirës dhe konsumojeni gjatë darkës.
Jo vetëm që do t’ju kënaqë me shijen që ka por mbi të gjitha kjo mënyrë e të ushqyerit është ideale për të mbajtur trupin në formë, për të përmirësuar tretjen dhe për rigjallëruar organizmin në tërësi.
Më poshttë ju sjelliim vlerat që përfiton organizmi kur konsumon kos.

I bën mirë stomakut
Kulturat e gjalla tek kosi janë efikase kundër konstiipacionnit, diiaresë, inflammacioniit të zorrëve, kannceriit të zorrës së trashë e të tjerë.
Këto probiotikë përforcojnë imunitetin dhe mbrojnë stomakun nga infekksioneet.
Ostteoporooza
Brishtësia e kockave vjen si pasojë e ndryshimeve hormonnale dhe mungesës së vitaminave D dhe kalçiumit.
Kosi është i pasur me kalçium dhe konsumimi i rregullt i tij përmirëson strukturën e kockave.
Tensioni i lartë i gj akut
Studimet kanë konfirmuar se produktet e bulmetit kanë aftësinë të rregullojnë tensionin e gj akut.
Me kos e pak hudhër, rreziikuu i tensiionit të lartë të gj akut bie me 50 përqind.
Pesha

Lajmi i PLOT KLIKO


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *