Kur Sali Berisha i niste Berlusconit femra te bukura me skaf, ja cfare merrte ne kembim…

admin 0

Kur Sali Berisha i niste Berlusconit femra te bukura me skaf, ja cfare merrte ne kembim…

Teksa ish kryemin.istri shqiptar po informonte homologun italian se në brigjet e Italisë sa të ishte ai nuk do të mbërrinte asnjë skaf me klan destinë, mori përgjigjen se ishte gati për një “bunga-bunga” me femrat shqiptare pasi ishte beqar. Gazetarët shqiptarë u irrituan. Reaguan politika italiane dhe gazetarë e krerë të shoqatave shqiptare në Itali
Gazetarët që kanë shoqëruar kryem.inistrin Sali Berisha në takimin me homologun e tij italian Silvio Berluskoni në Romë janë gjendur në një siklet të madh, nga batutat bajate të tij. Më tepër se një reagim ndaj kreut të qev.erisë italiane, përfaqësuesit e mediave shqiptare e kishin inatin me Berishën, u cili nuk bëri as gëk as mëk ndaj fyerjeve që iu bë femrave shqiptare. Në atë kohë ish kreu i qeverisë shqiptare kishte shkuar për të kërkuar ndihmë nga Italia për ta bërë Shqipërinë “një superfuqi energjetike”, por energjia “rozë” e Berluskonit e devijoi objektin e konferencës së shtypit. Bëhej fjalë për vitin 2009, në prag të zgjedhjeve parlamentare të atij viti, ndërsa Berisha kërkonte me çdo kusht një mandat të dytë. Teksa Saliu po evidentonte faktin se moratoriumi për ndalimin e skafeve i kishte ruajtur brigjet italiane të paprekura nga klandestinët, ndaj kërkonte kompensim për këtë, Berluskoni në përgjigje të pyetjes së një gazetareje italiane e zhvendosi vëmendjen tek vajzat shqiptare. Ai tha se mund të bëhet një përjashtim i vogël për skafistët që do të sjellin vajza të bukura nga Shqipëria në Itali. Berluskoni deklaratën e bëri në krah të Berishës, pas firmosjes së partneritetit strategjik me “Do të bejmë ndonjë përjashtim për ata që sjellin femra të bukura në brigjet tona. Ju e dini, unë jam beqar”, ka thënë Berluskoni duke buzëqeshur dhe duke shprehur hapur maninë e tërheqjes pas s eksit të kundërt. E tha në mes të një salle të mbushur plot me gazetarë shqiptarë, italianë e të huaj. Madje shtoi se “disa prej tyre paskan mbërritur bashkë me kryeministrin shqiptar, si grup i shoqërimit mediatik”. Një deklaratë që ka vënë në siklet gazetaret shqiptare, që për hir të së vërtetës u shqetësuan nga një fyerje e tillë publike, nga ai që cilësohej miku i Shqipërisë. Ndërkohë që “amico Sali” siç e quajti ai atëherë, sapo i kishte premtuar se deri në fundit të mandatit të tij nuk do të hiqej ligji i moratoriumit të skafeve.
“Unë s’dua që trafik antët të mb ysin shqiptarët në det. Tallet Berluskoni. Kavalieri është treguar shakaxhi edhe me gazetaret shqiptarë që ndiqnin konferencën”, ishte fjala e vetme e Berishës. Ndërkohë që në fund të takimit me shtypin, duke pozuar për fotografët bashkë me Berishën dhe gazetarët, Berluskoni ka specifikuar sërish: “Dihet që jam beqar…”! Pra nuk ishte një batutë që i kishte rrëshqitur, por ishte një formulim i mirëmenduar, ndoshta për bujë mediatike pasi gjendej nën hetim për “bunga-bunga” me minorene në vilën e tij. Menjëherë pas këtyre fjalëve për klandestinet ka ardhur reagimi i komunistëve italiane, të cilët nuk e kanë pëlqyer aspak humorin e ish kryeministrit italian.
“Zbarkime vetëm për femrat e bukura? Berluskoni s’përgënjeshtron shpirtin e tij të kazermës. Dhe përballë një tragjedie si emigrimi i njerëzve të gjorë në Itali, në këtë rast nga Shqipëria, kreu i qeverisë shfaq obsesionin e tij për gratë, të reduktuara në mish të freskët për t’u konsu.muar”, deklaroi Paola Pellegrini. E cila ishte e zemëruar dhe me heshtjen e ish kryeministrit Berisha, të cilin ajo e dinte “njeri të ndershëm që s’bën shakara të tilla”. Ndërkohë kanë reaguar menjëherë gazetarë e krerë të shoqatave shqiptare në Itali, të cilët kanë firmosur një letër të hapur, ku sqarojnë arsyet pse ndihen të fyer nga batutat e kryeministrit Berluskoni gjatë konferencës me kreun e qeve.risë shqiptare, Berisha. Ata kanë kërkuar që kryeministri italian të kërkojë falje publike për të gjitha gratë shqiptare që jetojnë e punojnë në Itali. Por s’ndodhi as nga ai dhe as nga Berisha që heshti, pavarësisht që hiqej si “burrë me namuz” në Shqipëri.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *