Ky Është Ushqimi Që Zëvëndëson Mishin, Largon Kolesterolin Dhe Ju Ndihmon Te Bini Nga Pesha..!?

admin 0

Ky Është Ushqimi Që Zëvëndëson Mishin, Largon Kolesterolin Dhe Ju Ndihmon Te Bini Nga Pesha..!?

Në Shqipëri, patëllxhani kultivohet prej shekujsh dhe është pjesë e pandarë e gatimeve vendase.Përdorimi i tij mbetet pjesë e traditës orientale të gatimit me shembullin më të mirë atë të tavës ‘imam bajalldi’, por edhe format e reja të gatimit si pjesë e turlive me zarzavate të ziera janë tradicionale për shqiptarët.
Pa harruar që glikoja me patëllxhanë të vegjël mbushur me bajame është një specialitetet më vete.
Patëllxhanët kanë nivele të ulëta të yndyrës, kolesterolit dhe kripës. Patëllxhanët janë një zëvendësues ideal i mishit në dietat vegjetariane. Ato kanë aftësinë të forcojnë kockat, parandalojnë ostteopoorozën, reduktojnë simptomat e annemiisë, fuqizojnë funksionet e trurit, përmirësojnë shëndetin kardiiovaskuular, sistemin tretës, ndihmojnë me rënien në peshë, mbajnë diabetin nën kontroll, ulin streesiin, mbrojnë foshnjat nga defekttet e lindjes, madje edhe paranndalojnë tummoreet.

Vlerat fantastike të patëllxhanit vijnë kryesisht nga vitaminat dhe mineralet. Patëllxhani është i mbushur me vitamina C, K, B6, magnez, fosfor, bakër, fibër, acid folik, potas dhe mangan. Në vijim ju sjell vlerat më të mira të këtij produkti.Vlerat shëndetësore të patëllxhanit. Patëllxhani është një burim i jashtëzakonshëm i fibrës, një element i nevojshëm për mbajtjen e një diete të balancuar.Fibra është thelbësore për shëndetin gasttrointtestiinal, për lëvizjen e rregullt të zorrëve dhe të muskujve përgjegjës për përcjelljen e ushqimit në trup.
Nxit Rënien në peshë: Duke qenë se patëllxhani nuk ka as yndyrë as kolesterol, është një ushqim shumë i shëndetshëm për njerëz që përpiqen të bien në peshë ose të lufttojnnë obeziitetinn.Fibra parandalon çlirimin e ghreliinës, një hormmon që i jep sinjal trurit kur na ka marrë sërish uria.Kur ndihemi të ngopur, nuk kemi dëshirë për të ngrënë sërish, ndaj përpjekjet për të rënë në peshë janë të suksesshme.
Rrit imunitetin:

Patëllxhani është një burim i pasur antiioksidanntësh të cilët shërbejnë si mburojë ndaj një sërë sëmunddjeesh.Patëllxhani ka vitaminë C, një element thelbësor në sistemin imunitar sepse stimulon prodhimin dhe aktivitetin e qelizave të bardha.Përmirëson shëndetin e kockave. Patëllxhani është shumë i mirë për ata që janë të rreziikuaar nga degradiimi i kockave dhe ostteopooroza.Patëllxhani ka hekur dhe kalcium që janë të rëndësishme për kockat.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *