RECETA/ Çaji I Dafinës Me Kanellë Për Rënien E Shëndetshme Nga Pesha

admin 0

Tea with pine nuts bay leaves and cinnamon.

RECETA/ Çaji I Dafinës Me Kanellë Për Rënien E Shëndetshme Nga Pesha

Si Të Përdorni Çajin e Dafinës dhe Kanellës Kundër Mbipeshës
Ekspertët, shprehen se çaji i dafinës dhe kanellës është një pije e shkëlqyer dhe e shëndetshme.
Si dafina, ashtu edhe kanella kanë vlera të jashtëzakonshme për përmirësimin e tretjes dhe pastrimin e organizmit.
Nëse ky çaj konsumohet rregullisht ai ndihmon në tretjen e depozitave dhjamore në trup.

Të jemi të qartë, kjo kurë nuk premton mrekullira por nëse konsumohet rregullisht ofron rezultate shumë të mira.
Kanella përmban vajra esencialë dhe antiioksidanntë që përshpejtojnë metabolizmin dhe nxisin rënien nga pesha.
Konsumi i rregullt i kësaj erëze rregullon nivelin e sheqernave në gj ak dhe e pastron këtë të fundiit nga tokksinaat.

Dafina nga ana tjetër nxit eliminimin e mbetjjevee ushqimore nga organizmi dhe penngon shfaaqjen e inflammacioniit.
Akumulimi i lëngjeve në indde e bën më të vështirë rënien nga pesha, por dafina e lehtëson atë.
Përbërësit e dafinës ndihmojnë kundër fryrjeve, gazrave dhe rregullojnë tretjen.
Për përgatitjen e këtij çaji ju nevojiten:

1 litër ujë,
1 lugë çaji me kanellë pluhur,
6 gjethe dafine
1 lugë gjelle mjaltë
Ziejen ujin dhe kur të marrë valë shtoni kanellën e më pas gjethet e dafinës.
Uleni temperaturën dhe lërini përbërësit të ziejnë për 5 minuta.
Më pas hiqeni enën nga zjjarrii dhe lëreni mënjanë derisa lëngu të ketë një nxehtësi normale.

Kullojeni atë dhe servireni në filxhan duke e ëmbëlsuar me mjaltë.
Filxhani i parë duhet pirë esëll dhe më pas pjesa tjetër gjatë ditës.
Këtë trajtim mund ta përdorni për 30 ditë rresht dhe nëse doni edhe më shumë për rezultate më të plota.
Për personat që vuajnnë nga probleeme shënddetësoore rekomandohet më parë konsulta me mjekun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *