Shafran Dhe Mjaltë: Antibiotiku I Fuqishëm Që As Mjekët S’po Mund Ta Shpjegojnë

admin 0


Shafran Dhe Mjaltë: Antibiotiku I Fuqishëm Që As Mjekët S’po Mund Ta Shpjegojnë

Antibiotikët tradicional janë jashtëzakonisht të dobishëm dhe kanë shpëtuar miliona jetë. Megjithatë, këta antibiotikë shpesh përdoren më tepër se që duhet.
Diskutoni gjithmonë vendimet tuaja shëndetësore me një mjek dhe mos bëni ndonjë ndryshim në gjendjen tuaj të tanishme bazuar në atë që e lexoni, pasi kjo është thjeshtë një këshillë rreth një antibiotiiku natyror shumë të fuqiishëm që përdoret nga shumë njerëz në botë.

Ka shumë antiibiotikë natyror në botë. Mjalti, shafrani i Indisë dhe hudhra janë vetëm disa nga më të njohurit. Mjalti është i aftë të lufttojjë infekksioneet pa krijuar bakkteree që rezistojnë antiibiotikët.
Një studim i botuar në Fletoren Evropiane të Klinikës së Mikrobiologjisë dhe Sëmunddjevee Infekktivee, gjeti se mjalti kishte shkattërruaar çdo batkteree ose patogjeen që e kishin studiuar.
Sipas Dr. Dee Carter:

“Hulumtimi ynë është i pari që tregon qartë se këto produkte që kanë bazë mjaltin në shumë raste mund të zëvendësojnë kremrat antiibiotikë për plaggë. Përdorimi i mjaltit si një trajtim i ndërmjetëm mund të zgjasë gjithashtu edhe jetën e antibiotikëve”.
Së dyti, shafrani i Indisë është një tjetër mrekulli e natyrës me shumë përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore. Përbërësit më të rëndësishëm që gjenden brenda shafranit janë të njohur si “kurkumiinoidë”. Ata kanë veti antiioksiduese, antiispetike, antiinflaamatoore, antibbakteeriale dhe antiifungueese.
Sipas studiuesve, të kombinosh mjaltin me shafran, krijohet një antibiotik shumë i fuqiishëm – më i fuqiishmi që ekziston, madje. Ky kombinim përdoret shumë në mjekësinë indiane dhe njihet si “Mjalti i Artë”. Kohët e fundit, ky antibiotik është bërë shumë i popullarizuar edhe në mjekësinë perëndimore.

“Mjalti është një ilaç i çmuar natyror për një sërë sëmunndjeesh dhe probleemesh, përfshirë diispepsinë, ftohjen, gripin, asttmën, tensiionin e lartë, sheqerin e lartë në gj ak, artriitin, diabetin, sëmunddjeet e zemrës, depresiionin, ankthiin, inflammacioniin e plaggëvee dhe djeegieve, ekzeemave, puçrrave në fytyrë, plakjjen, mëlçinë dhe veshkat”.
Për më teppër:
“Një studim ka treguar se ilaçi indian që përmban mjaltë dhe shafran si dy përbërës kryesor, stimuloi prodhimin dhe funksionalitetin e qelizave imunitare dhe kështu rezultoi në një imunitet më të fortë ndaj sëmunddjeve.
Duke kombinuar shafranin e Indisë me mjaltin rrit aktivitetin antimiikrobik. Së bashku, mjalti me shafran veprojnë kundër një shumëllojshmëri bakttereesh të njohura për shkaktim të sëmunddjeve tek njerëzit.
Shafrani, bashkë me mjaltin, mund të përmirësojnë hidratimin dhe elasticitetin e lëkurës dhe të kontribuojnë në një shëndet më të mirë të lëkurës. Shafrani i Indisë dhe mjalti janë të dobishëm në trajtimin e mukkozës oralee, që shfaqet si një ndërlikim i trajtimeve të kannceriit”.
Kjo është receta si ta përgatitni kombinimin e fuqishëm me mjaltë dhe shafran. E gjitha çfarë ju duhet janë këta përbërës:
1 lugë çaji shafran të Indisë (me cilësi terapeutike)
¼ filxhan mjaltë të papërpunuar
2 pika limon
Përzini përbërësit mirë dhe mbulojeni filxhanin. Lëreni përzierjen në temperaturë dhome dhe përzieni para çdo përdorimi. Për të lufttuar gripin dhe ftohjen, merreni një gjysmë luge çaj nga përbërja, disa herë në ditë. Shpërnddajenii me të tjerët që ta mësojjnë këtë recetë të këtij antiibiotikuu të fuqiishëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *