Tradhtoi Berishen dhe kaloi me lali Erin, Çiljeta rrëfen planet për t’u bërë…

admin 0


Tradhtoi Berishen dhe kaloi me lali Erin, Çiljeta rrëfen planet për t’u bërë…

Këngëtarja e njohur Çiljeta Xhilaga ka folur për herë të parë për mënyrën se si u përfshi në politikë dhe konkretisht në Partinë Demokratike, si ia “vo dhi” zemrën kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, si dhe për mundësinë që ajo të jetë kandidate për deputete.

Në një intervistë radiofonike, në programin “Pardon my French”, Çiljeta tregoi se Sali Berisha do të mbetet pika e saj e dobët në politikë, por për Erion Veliajn tha se është një njeri me energji pozitive dhe e sheh si lider të ardhshëm në politikë.

E pyetur nëse e ka menduar ndonjëherë që të jetë përfaqësuese e popullit në Parlament, këngëtarja nuk e përjashtoi si mundësi.

Intervista:

Do flasim edhe për politikën

Çiljeta: Ohoo ma fute bukur tani

Kohët e fundit ajo që është diskutuar më shumë s’dua ta quaj përfshirje në politike se gjithmonë ke qenë e përfshirë si artiste.

Ciljeta: S’kam qenë as drejtoreshë as ministre

Si e sheh ti këtë përfshirjen e artistëve në politikë

Ciljeta: Le të themi që unë jam e para ndër të parat se mbaj mend që jam përfshirë e shoh si gjë shumë normale shumë të bukur se ndodh në gjithë botën nuk ndodh vetëm në Shqipëri.

Edhe pse unë jam gjykuar si me kohën kur isha mbështëse me PD si dhe pse dola krah Erit domethënë gjykohu andej gjykoheu këndej, por artistët në gjithë botën përfshihen në politikë në bazë të bindjeve të idealeve në bazë të personit të duhur që e mendon më të duhurin për vendin e tij.

Je ndër të parat që u shfaqe pa droje në krah të doktor Berishës e në krah të lali Erit, janë bërë shumë komente, ti vetë si e komenton gjithë këtë zhurmën që është bërë?

Ciljeta: Nuk e kuptoj pse u bë kaq zhurmë se Lali Eri ftoi gjithë artistët, është një ndër personazhet, liderat që ka mbështetur gjithminë artistëët e sdi pse bëra unë kaq shumë zhrumë.

Do e lidhja këtë ngjarje më shumë me jetën time personale se sa me ngjyrat e partive le të themi.

Janë dy personazhe si doktori si Eri që mua më kanë mbështetur dhe unë i dua shumë që të dy.

Do e nis me doktorin, në fakt nuk kam dashur të flas ndonjëherë për këtë temë.
Unë jam rritur me atë frymë që e vogël, që nga familja ime dhe ka qenë një personazh gjithmonë kam ndjekur liderin, personazhin jo partinë. Unë për të gjithë ata që nuk e dinë se nuk e kam thënë kurrë por do e them se më ka bërë shumë përshtypje që dikur më shau PS kur kam qenë me PD, por këta të PD mu vërsulën më shumë se të PS tani.

Unë kam qenë krejt ratësisht, përtej bindjeve dhe preferencave të mia politike që doktori mbetet një nga personazhet liderat që në atë parti sdo e zëvendësojë dot kurrë askush e mbetet një ndër të preferuarit e mi.

Kam qenë rastësisht pas zgjedhjeve atëherë, kam thënë që mua më bllokuan makinën Audin në kohën e PD, por unë si kam ndryshuar bindjet e mia politike, doktori më kishte parë me ca mora vesh e kishte thënë këtë gocën do e marrim do e fusim në PD dhe për shkak të prejardhjes time.

Pas disa ditësh më bie telefoni mua nga prefetkti i Tiranës në atë kohë Keltis, më tha “Nona nesër të jesh te Pallati i Kongreseve”. Pse i thashë unë?

“Po ti hajde” më tha se e diskutojmë.

Nejse ika unë me kostum serioz, dhe më thonin të gjithë aty do të votojmë do të votojmë, unë s’e merrja vesh.

Hyra e dola nga Pallati i Kongreseve e s’e mora vesh për ca isha që thoni ju, e marr vesh në darkë se mu ça telefoni se kish dalë doktori në darkë e kishte thënë “duhet ta votoni Ciljetën se është demokrate që në bark të nënës”.

E unë aty e mora vesh që në Pallatin e Kongreseve kisha qenë sepse duhet të votohesha për anëtare të Këshikllit Kombëetar e unë atëhere se dija as ca ishte ai Këshilli Kombëtar.

E kështu ka qnë hyrja ime në PD, pa pikë interesi, isha katër vjet anëtare e sdi të kem kërkuar ndonjëherë as deputete as ministre.

Nuk më pëlqente të vishesha në moshën 24 vjeare me atë kostumin e më mbrapa për tu kthyer me badi për të kënduar, isha e lumtur në karrieren time fitoja shumë para sa nuk më hynte në punë një rrogë 800 mijë lekëshe apo një milion sa mund të ishte isha shumë e arrirë në ato gjërat e mia.

Jam si gjithë këta që mu vërsulën mua këtë herë se ndoshta u rrinë shumë mbrapa liderëve apo njerëzve në PD për të zënë një vend pune, unë skisha asnjë lloj interesi isha me zemër

Meqenëse lideri im i preferuar nuk është më në parti e nuk mednoj se do ketë njeri aqë do e zëvendësojë, tradhtare quhesh kur ke interesa me dikë dhe s’të puqen e largoheshh, Berisha mbetet pika ime me dobët në politikë

Sa për lali Erin ka kaq shumë dritë brenda për gjithë ata që nuk e njohin, kaq pozitriv, kaq i ndjeshëm, është nga ata lidera sa që kur një nëpunëse e vet i shkon në punë dhe i thotë e kam bërë gabim këtë gjë sot, ai thotë ska problem provoje prap, nesër do e bësh më mirë

Një njeri frymëzues e njoh personalisht më është gjendur në një moment delikat të jetës, nuk e mendoja që do më gjendesha, sa që kam menduar se po të isha e PS-së dhe po të ishte PD-ja nuk do ma kishin bërë.

E vlerësoj Erin si individ, ne njihemi se kemi qenë në fushata kur ka qenë me Mjaft, që kur ishim të vegjël, është kaq solar, me energji pozitive sa nuk ka fjalë opër ta përshkruar më tepër.

Si ta vodhi zemrën lali?

Çiljeta: Ai djalë mendoj që në të ardhmen do jetë akoma dhe njnë lider por ndryshe nga gjithë të tjerët mua më pëlqen shumë se përvec energjisë pozitive që shoh brenda tij, që do të thotë smund t’i bësh keq popullit tënd.

A e ke menduar se mund të jesh ti që mund ta përfaqësosh popullin tënd në Parlament një ditë?

Çiljeta: Nuk e kam menduar ndonjëherë ndoshta mudnësitë i kam pasur e s’kam dahur vetë por në trë ardhmen uk i dihet asnjëherë, kurrë mos thuaj kurrë, gjithsesi di të them kaq nëse do përfaqësoja vendin tim do bëja të kenë të gjithë e të jenë mirë, s’do mendoja për veten time.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *